Unesco
Národní kulturní památka a památka UNESCO
Sbírky
Botanická zahrada a genofondové sbírky Chotobuz
Botanická zahrada Chotobuz byla založena 1. ledna 1963. Od počátku své existence se zaměřuje na vytváření studijních a expozičních sbírek, které podchycují vývoj zahradního šlechtění vybraných i variabilitu planých populací vybraných rodů a uchování jejich genofondu.
Zahrada byla až do poloviny devadesátých let nepřístupná veřejnosti a sloužila pouze k uchování genofondů a výzkumu. V roce 1994 byla otevřena architektonicky ztvárněná expoziční zahrada o rozloze 3,5 ha ve které se můžou návštěvníci seznámit s expozicemi věnovanými jednotlivým rodům v reprezentativním výběru.
Sbírky kosatců
Nejvýznamnější sbírkou jsou kosatce, jejichž kolekce patří k největším v Evropě. Je součástí Národního programu konzervace a využívání genetických zdrojů rostlin a agrobiodiversity. Základem sbírky jsou především bradaté kosatce (Iris barbatahort.), návštěvníci však mají možnost se seznámit také se zahradními odrůdami kosatců sibiřských (Iris sibirica cv.), kosatců žlutofialových (Iris spuria cv.) i zajímavými botanickými druhy kosatců.
Sbírky růží
Kulturní růže patří ke druhé nejpočetnější sbírce. Na jednotlivých expozičních záhonech si můžete prohlédnout historické, popínavé a keřové růže i bohatou kolekci polyantek, čajohybridů a miniaturních růží. Sbírka bude postupně doplněna také o botanické růže, které jsou dosud ve veřejnosti nepřístupné části zahrady.
Sbírky pivoněk
Sbírka pivoněk představuje jak původní botanické druhy tak i cenné historické odrůdy a hybridy bylinných pivoněk.
Sbírky denivek
Návštěvníci si můžou též prohlédnout ucelenou kolekci denivek, ve které jsou jak původní botanické druhy pocházející z expedičních sběrů BÚ v Koreji, druhy, které se pěstují jako zelenina a koření i okrasné zahradní denivky včetně zajímavých novinek.
Přehled denivek naleznete zde
Na expoziční zahradě si můžete též prohlédnout výběr z nejzajímavějších zahradních odrůd leknínů.
Akce pro veřejnost
Během sezóny jsou v zahradě pořádány akce pro veřejnost, které mají za cíl seznámit návštěvníky s pěstovaným sortimentem rostlin.
Přehled akcí naleznete v Kalendáři akcí
Jak nás najdete
Veřejnosti přístupné expozice leží na východě Průhonického parku, přístup do zahrady pro veřejnost je možný pouze z Průhonického parku.
Dendrotéka
Dendrologická kusová sbírka Botanického ústavu Akademie věd ČR vznikala řadu let a svým rozsahem 2659 položek se řadí mezi tři největší na světě.
Jejím základem byla soukromá sbírka pana Miroslava Kučery.
Sbírka se skládá ze 4 samostatných skupin:
Dendrotéka I. – Gymnospermae – Nahosemenné
Obsahuje semena a šišky nahosemenných dřevin. Současný stav je 1996 položek.
Dendrotéka II. – Angiospermae – Krytosemenné
Obsahuje semena a plody listnatých dřevin. Současný stav je 287 položek.
Dendrotéka III. – Xylotéka
Obsahuje vzorky dřeva o rozměrech 9x15x1-3 cm, řezy radiální, tangenciální a horizontální.
Současný stav je 500 položek.
Dendrotéka IV. – Obsahuje vzorky kůry listnatých a jehličnatých dřevin o rozměrech 16 x 21 cm.
Současný stav je 27 položek.
Sbírka slouží ke studijním účelům, šišky, semena a plody, dřevo i kůra jsou důležitým rozpoznávacím znakem pro určování jednotlivých taxonů.